V některých případech přísluší poškozenému zaměstnanci vedle náhrady škody a újmy na zdraví i odstupné jako zvláštní finanční kompenzace při skončení pracovního poměru pro pracovní úraz. Odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s tímto nárokem najdete níže.
Vzhledem k tomu, že výplata odstupného není kryta zákonným pojištěním, se zaměstnavatelé snaží všemožným způsobem této povinnosti vyhnout, i za cenu nezákonných praktik. Je proto nanejvýš pro zaměstnance důležité, aby se nenechali zaměstnavatelem donutit k výpovědi z důvodů jiných než pro pracovní úraz, aby nepodepsali něco, s čímž nesouhlasí, nebo aby včas podstoupili lékařskou prohlídku u závodního lékaře. V praxi řešíme časté případy neplatností výpovědí, vymáháme nevyplacené odstupné, nebo řešíme otázky spojené s převedením zaměstnance na jinou vhodnou práci.
Odstupné z tzv. zdravotních důvodů přísluší zaměstnanci, u kterého došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí za strany zaměstnavatele dle § 52 písm. d) zákoníku práce (tedy z důvodu, že zaměstnanec dle posudku závodního lékaře nemůže dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz), anebo dohodou z týchž důvodů.
Odstupné náleží ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku poškozeného zaměstnance. Dvanáctinásobek stanoví zákoník práce jako nejnižší možné odstupné. Někteří zaměstnavatelé poskytují odstupné pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem ve vyšší výši (např. dle ustanovení kolektivní smlouvy).
Odstupné vyplácí zaměstnavatel, a to po skončení pracovního poměru zaměstnance v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy.
nároky z pracovního úrazu
Kontaktujte nás